Разлика помеѓу преработките на „Теорија на книжевноста“

с
r2.7.3) (Робот: Додава vi:Lý luận văn học; козметички промени
с (r2.7.2) (Робот: Додава ky:Адабият теориясы)
с (r2.7.3) (Робот: Додава vi:Lý luận văn học; козметички промени)
 
== Теорија на литература и литература ==
Едно од основните прашања на теоријата на литературата е “што е литература?”, иако многу современи теоретичари и книжевни научници веруваат или дека “литературата” не може да се дефинира или дека може да се однесува на каква било употреба на јазикот. Одредени теории се разликуваат не само по нивните методи и заклучоци, туку дури и по тоа како тие го дефинираат “текстот”. За некои книжевни научници, “текстовите” се состојат не многу повеќе од ”книги кои припаѓаат на западниот книжевен канон”.Принципите и методите на теоријата на литература се применети и во популарната проза, филмот, историските документи, законот, рекламирањето и др. во областите поврзани со културни студии. Всушност, некои научници во рамките на културолошките студии ги третираат културните настани, како модата или фудбалските немири, како “текстови” кои треба да се интерпретираат. По оваа мера, теоријата на литература треба да се смета како генерална теорија на интерпретација.
 
Бидејќи теоретичарите на литературата често се огледуваат на многу хетерогена традиција на континентална филозофија и филозофија на јазикот, која било класификација на нивните пристапи е само приближување. Постојат многу “школи“ или видови на теорија на литература , кои имаат различни пристапи кон разбирањето на текстовите. Повеќето теоретичари, дури и меѓу оние кои се дадени подолу, комбинираат методи од повеќе од една од овие пристапи (на пример, деконструктивистичкиот пристап на [[Пол де Ман]] се темели врз долга традиција на внимателно читање претставено од новите критичари, а де Ман е обучен во европската херменевтичка традиција).
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
 
[[Категорија:Литература]]
[[tr:Edebiyat teorisi]]
[[uk:Теорія літератури]]
[[vi:Lý luận văn học]]
[[zh:西方文學理論]]