Пикардија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 35 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|flag =
|flag_link =
|capital = АмиенАмјен
|largest_city =
|area = 19399
 
==Култура==
Пикардското културно наследство вклучува некои од најубавите готски цркви (Катедралите во АмиенАмјен и Буве), изразена локална гастрономија (''ficelle picarde'', ''flamiche aux poireaux'', ''tarte au maroilles''), пиво и традиционални игри и спортови како ''longue paume'' (претходникот на тенисот), како и ''пикардиските танци''.
==Демографија==
Според пописите помеѓу 1990 и 1999, населението на [[Оаз]] се зголемувало за 0,61% годишно (речиси двојно побрзо од Франција во целина) додека департманот [[Езн]] бележи намалување на населението додека пак во [[Сома]] сосем малку било во пораст (за 0,16% годишно). Денес, 41,3% од популацијата на Пикардија живее во департманот [[Оаз]].
==Администрација==
Претседател на Регионалниот совет е [[Клод Геверк]], припадник на [[Социјалистичка партија (Франција)|социјалистите]] кој е на истата функција од 2004.
Од 2008, градоначалник на градот [[АмиенАмјен]], главен град на регионот, е [[Социјалистичка партија (Франција)|социјалистот]] [[Жил Демеји]].
==Поголеми градови==
[[File:Abbaye d'Ourscamp (Oise) li'nfirmerie des moines.JPG|thumb|Опатијта во([[Оаз]])]]
*[[Абевил]]
*[[АмиенАмјен]]
*[[Бове]]
*[[Компиењ]]
 
==Надворешни врски==
* {{fr icon}} [http://www.cr-picardie.fr/ Официјална страна на регионот] {{fr}}
* {{en icon}} [http://about-france.com/regions/picardy.htm Пикардија, краток водич за регионот и неговите знаменитости] {{en}}
* {{en icon}} [http://www.images-en-somme.net/en/ Фотографии од Пикардија] {{en}}
* {{en icon}} [http://www.offrench.net/photos/gallery-10.php photosСлики fromод SouthernЈужна PicardyПикардија] {{en}}
 
{{Француски региони}}
{{coord|49|30|N|2|50|E|region:FR_type:adm1st|display=title}}
 
{{DEFAULTSORT:Picardy (Region)}}
[[Категорија:Пикардија| ]]
[[Категорија:региони во Франција]]