Разлика помеѓу преработките на „Берингов Проток“

Додадени 39 бајти ,  пред 8 години
с
 
== Историја ==
Прв што поминал низ Беринговиот Проток бил рускиот истражувач [[Семјон Дежњов]] (1648). Во [[1728]] во протокот влегол данскиот истражувач [[Витус Беринг]] во служба на руската морнарица, чие име го носи протокот и морето. Првиот што преминал од Азија во Америка преку него е [[Михаил Гвоздев]] (1732). Во 1878/79, финскиот истражувач [[Адолф Ерик Норденшелд]] препловил долж целиот северен брег на [[Сибир]], со тоа докажувајќи дека не постои сувоземен премин помеѓу Азија и Северна Америка.
 
== Географија ==