Разлика помеѓу преработките на „Берингов Проток“

Додадени 24 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Подрачјето околу протокот е слабо населено.
 
На американската страна, делот што се граничи со протокот му припаѓа на Номското пописно подрачје, со население од 9.000 жители. Целата област не е поврзана со патишта до поголемите населени места во Алјаска, со искчучок на неколку околу [[Ном (Алјаска)|Ном]].
 
На руската страна, карајбрежјето спаѓа во [[Чукотски автономен округ|Чукотскиот автономен округ]]. Долж протокот се среќаваат населените места [[Провиденија]] (4.500 жит.) и [[Чукотски]] (5.200 жит.).