Разлика помеѓу преработките на „Диомидови Острови“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија Острови
| name = Диомидови Острови
| local name = {{unbulletedсписок listбез потточки
|{{lang-ru|острова Гвоздева}}
|{{lang-en|Diomede Islands}}
| additional info =
}}
'''Диомидовите Острови''' ({{lang-ru|острова Диомида}}) или '''Гвоздеви Острови''' (''острова Гвоздева''), {{lang-en|Diomede Islands}}) се состојат од два карпести острова:
 
* '''[[Мал Диомид]]''' (''Little Diomede'') им припаѓа на [[САД]] ([[Алјаска]]). На руски се нарекува ''остров Крузенштерна'', а ескимското име е ''Ignaluk'')