Разлика помеѓу преработките на „Диомидови Острови“

с
нема опис на уредувањето
с
с
* '''[[Голем Диомид]]''' (''остров Ратмана'') ѝ припаѓа на Русија ([[Чукотски автономен округ]]). На ескимски се нарекува ''Imaqliq'' или ''Inaliq'', а англискиот назив е ''Big Diomede''.
 
Диомидовите Острови се наоѓаат во средината на [[Берингов Проток|Беринговиот Проток]] помеѓу [[Алјаска]] и [[Сибир]]. На север е [[Чукотско Море|Чукотското]], а на југ е [[Берингово Море|Беринговото Море]]. Островите разговорно се нарекуваат Денешен„Денешен ОстровОстров“ (Големиот Диомид) и Вчерашен„Вчерашен ОстровОстров“ (Малиот Диомид) бидејќи Голем Диомид е 20 часа понапред од Малиот Диомид.
 
Островите се наречени по маченикот Св. Диомид, чија слава паѓа на денот кога данскиот морепловец [[Витус Беринг]] во служба на руската морнарица ги забележал пловејќи по морето.<ref>[http://www.mpc.org.mk/Kalendar/prolog.asp?id=1706 Житија: Светиот маченик Диомид] - [[МПЦ]] {{mk}}</ref>