Разлика помеѓу преработките на „Диомидови Острови“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
==Местоположба==
Помеѓу островите се протега границата на двете земји, како и [[меѓународна датумска граница|меѓународната датумска граница]]. Границата е оддалечена околу 2 км од секој остров и лежи на местоположба [[168-ми западен западен меридијан|168°58'37" ЗГД]]. Во најтесниот тел, растојанието меѓу островите изнесува 3,8 км. На западната страна на Малиот Диомид се наоѓа селото Дајомиди (''Diomede''), кое мештаните го нарекуваат Иналик (''Inalik'').
 
Големиот Диомид се смета за најисточна точка на Русија.