Разлика помеѓу преработките на „Берингов Проток“

Одземени 26 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Coord|66|0|N|169|0|W|scale:2000000|display=title}}
[[Податотека:Bering Strait.jpeg|мини|десно|200п|Сателитска снимка на Беринговиот Проток]]
[[Податотека:dateliner cam.jpg|мини|десно|200п|Поглед преку протокот со [http://209.165.175.132/sample/LvAppl/lvappl.htm мрежна камера] на американската страна]]
[[Податотека:US NOAA nautical chart of Bering Strait.png|мини|десно|200px|Морепловна карта на Беринговиот Проток]]
[[Податотека:Diomede Islands Bering Sea Jul 2006.jpg|мини|десно|300п|Островите [[Мал Диомид]] (САД, лево) и [[Голем Диомид]] (Русија, десно)]]
 
'''Беринговиот Проток''' ({{lang-ru|Берингов пролив}}, {{lang-en|Bering Strait}}, [[јупички јазици|јупички]]: ''Imakpik'')<ref>Forbes, Jack D. 2007. ''The American Discovery of Europe''. Urbana: University of Illinois Press, стр. 84 ff., 198.</ref><ref>Stuckey, M., & J. Murphy. 2001. By Any Other Name: Rhetorical Colonialism in North America. ''American Indian Culture and Research Journal'' 25(4): 73–98, стр. 80.</ref> is a 85 км wide морски [[проток]] помеѓу ’ртот [[Дежњов (’рт)|Дежњов]] ([[Чукотски автономен округ]], [[Русија]]), најисточната точка (169° 43' ЗГД) на [[Азија|азискиот]] континент и ’ртот [[Принц од Велс (’рт)|Принц од Велс]] ([[Алјаска]], [[САД]]), најзападната точка (168° 05' ЗГД) на [[Северна Америка|северноамериканскиот]] континент. Протокот лежи малку појужно од [[поларен круг|поларниот круг]] на приближно 65° 40' СГШ. Денешната граница помеѓу САД и Русија се наоѓа на 168° 58' 37" ЗГД<ref>Положбата на оваа граница има согласност од САД, но не и од Русија.</ref>.