Разлика помеѓу преработките на „Јужна Австралија“

изненета фотографија
с (r2.7.2) (Робот: Додава bs:Južna Australija)
(изненета фотографија)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:South Australia locator-MJC.png|мини|ПоложајПоложба Јужнена АустралијеЈужнА Австралија]]
 
'''Јужна Австралија''' е една од шесте сојузни држави на [[Австралија]]. Се граничи со [[Викторија]] и [[Нов Јужен Велс]] на исток, [[Квинсленд]] на североисток, [[Северна Територија|Северната Територија]] на север, [[Западна Австралија]] на запад и Јужниот Океан на југ. Главен град е [[Аделејд]].