Османие (покраина): Разлика помеѓу преработките

Додадено / окрузи
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.3) (Робот: Менува cs:Osmanijská provincie)
(Додадено / окрузи)
|}}
'''Османие ''' ([[турски јазик|турски]]: ''Osmaniye'') е провинција во јужна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Османие]] . Покраината има 497 907 жители (2006) и плоштина од 3767 кв.км. Разделен е на 7 општини.
 
== Окрузи ==
*Бахче
*Дузичи
*Хасанбејли
*Кадирли
*Османије
*Сумбас
*Топракале
 
== Наводи ==