Разлика помеѓу преработките на „Диомидови Острови“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| additional info =
}}
'''Диомидовите Острови''' ({{lang-ru|острова Диомида }}) или '''Гвоздеви Острови''' (''острова Гвоздева''), {{lang-en|Diomede Islands}}) се состојат од два карпести острова:
 
* '''[[Мал Диомид]]''' (''Little Diomede'') им припаѓа на [[САД]] ([[Алјаска]]). На руски се нарекува ''остров Крузенштерна'', а ескимското име е ''Ignaluk'')