Разлика помеѓу преработките на „Диомидови Острови“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| additional info =
}}
'''Диомидовите Острови''' ({{lang-ru|острова Диомида }} или '''Гвоздеви Острови''' ({{lang-ru|''острова Гвоздева}}''), {{lang-en|''Diomede Islands''}}) се состојат од два карпести острова:
 
* '''[[Мал Диомид]]''' (''Little Diomede'') им припаѓа на [[САД]] ([[Алјаска]]). На руски се нарекува ''остров Крузенштерна'', а ескимското име е ''Ignaluk'')