Кејти Ледецки: Разлика помеѓу преработките

Одземени 89 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{Infobox swimmer | name = Кејти Ледецки | image = <!-- Only free-content images are allowed for depicting living people -...)
 
Нема опис на уредувањето
{{Infobox swimmer
| name = Кејти Ледецки
| image =
| image = <!-- Only free-content images are allowed for depicting living people -- see [[WP:NONFREE]]. -->
| image_size =
| alt =
}}
 
'''Кетлин Ледецки''' (родена на [[17 март,]] [[1997 г.]]) е американска [[Пливање (спорт)|пливачка]] која е специјализирана во дисциплината краул и таа е освојувач на златен медал од [[Летни олимписки игри 2012|Летните олимписки игри 2012]]. На своето олимписко деби во [[Лондон]], Ледецки го освоила златото во трката на [[Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 800м краул во женска конкуренција|800 метри краул]] со второ најбрзо време на сите времиња. Таа е американски рекордер на 800м краул.
 
==Летни олимписки игри 2012==