Разлика помеѓу преработките на „Програмска опрема“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Менува hi:तन्त्रांश)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Дропка||}}'''Програмска опрема''' или '''софтвер''' (од {{lang-en|software}}), односно програмски потсистем на [[сметач]]ки систем, е составен од системски, услужни или апликативни програми со инструкции за извршување на одредени задачи изразени на [[јазик]] разбирлив за сметачот.
Поимот софвер за прв пат го користи John W. Tukey, инженер по информатика, во 1957 година. Поимот настанал како аналогија на поимот хардвер.