Разлика помеѓу преработките на „Второ бугарско царство“

с
Бришење на "Seal_of_Tsar_Kaloyan.png", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Fastily|Fasti...
с (Бришење на "Medallion_of_Omurtag.png", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Fastily|Fasti...)
с (Бришење на "Seal_of_Tsar_Kaloyan.png", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Fastily|Fasti...)
 
[[Податотека:Kaloyan of Bulgaria Grave.JPG|thumb|right|230px|Гробот на Калојан.]]
 
[[Податотека:Seal of Tsar Kaloyan.png|thumb|right|230px|Царскиот печат.]]
 
[[Папа Инокентие III]] во [[1199]] година му предложил на Калојан да ја признае неговата власт, а истото пак да го стори и царот според кој договор, тој би требало да го признае папата како владетел над светските империи и царства, пример кој веќе се практикувал во [[Западна Европа]]. Во продолжение на пет години, Калојан и папата преговарале околу можниата унија. Во исто време, папата му заповедил на унгарскиот крал да се откаже од денешните српски земји Белград и Браничево. Во исто време, Калојан пак започнал преговори со [[Византија]] чија цел била таа да го прогласи за [[цар]] (''цѣсарь — [[цезар]]''), титула која била еднаква на титулата [[император]], како и да се признае автокефалноста на неговата црква. Во крајна сметка, Калојан се одлучил за [[Православие|православниот]] свет, во кој владетелот односно царот не бил управуван од страна на црквата, туку цезарот односно царот бил над црковниот поглавар.