Разлика помеѓу преработките на „Распад на Советскиот Сојуз“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Историја на СССР}}
{{СССР странична лента}}
== 1985==
[[Михаил Горбачов]] бил избран за генерален секретар на Политбирото на [[11 март]] [[1985]] година, само три часа по смртта на [[Константин Черненко]]. По неговото стапување на должност имал 54 години и бил најмладиот член на Политбирото. Примарната цел на Горбачов како генерален секретар била заживување на советската економија по стагнацијата на [[Леонид Брежнев]].