Разлика помеѓу преработките на „Канонизација“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Канонизација''' е процесот преку кој христијанска црква декл...)
 
с
'''Канонизација''' е [[процес]]от преку кој [[христијанство|христијанска]] [[црква]] декларира [[светец]], со тоашто тој влегува во листата на признати светци. Процесот најповеќенајмногу е користен во [[Католичкатакатоличката црква]], но, исто така, се користи и во [[православие]]то.
{{Reli-stub}}
[[Категорија:Светци]]
2.148

уредувања