Свети Евнувиј, Пајсиј и Аверикиј: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за светец
|name=Свети мачениципреподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверикиј
|birth_date=
|death_date= 27 мај 1558
|issues=
}}
'''Свети мачениципреподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверикиј''' или '''Пречистанските преподобномаченици''' биле [[Македонија|македонски]] [[православие|православни]] [[монах|монаси]] во манастирот ''[[Кичевски Манастир|Свeтa Богородица - Пречиста]]'' во [[Кичевско]] кои маченички пострадаа во [[1558]] година кога овај [[храм]] бил нападнат од [[Османлиска империја|турската]] [[војска]]. Тие претставууваат првите [[светец|светци]] прогласени од новата преродена [[Македонска православна црква]], осветени се на [[2 август]] [[2012]] година во манастирот каде што ги изгубија животите. Нивниот сповен се чествува на [[27 март]] (денот кога сите беа убиени) и на [[Илинден]] (денот кога се прогласени за светци).
 
== Чинот на светците ==
188

уредувања