Разлика помеѓу преработките на „Танел Кангерт“

Додаден 351 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава fi:Tanel Kangert)
| proyears = 2008-2009<br />2011&ndash;
| proteams = {{ct|ALM|2008}}<br />{{ct|AST|2011}}
| majorwins = Национален хронометарски првак (2008, 2010)<br>Национален друмски првак (2012)<br>[[Тур де Свис]] (1 етапа, 2012)
| majorwins =
| updated = 62 мајавгуст 2012
}}
 
{{Palmares start}}
;2005 - под 19 години
: 1рв,1. Краен пласман Курс де ла По
: 3ет,3. Краен пласман Лиеж-Ла Глиз
;2007 - под 23 години & {{ct|ALM|2007}} (практикант)
: [[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20px]] Друмски првак под 23 години
: 1рв,1. Краен пласман Тур ду Геводан
::1рв1. Етапа 3
: 7ми,7. [[Светски друмски првенства UCI 2007|Светско хронометарско првенство]]
: 10ти,1. Копа Плачи
;2008 - {{ct|ALM|2008}}
: [[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20px]] Естонски хронометарски првак
: Тарту ГП
;2012
: 1. [[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20px]] Естонски друмски првак
: 26ти Краен пласман [[Џиро д’Италиа 2012|Џиро д’Италиа]]
: 1. Етапа 9 [[Тур де Свис 2012|Тур де Свис]]
::6ти [[Податотека:Jersey white.svg|20px]] Пласман за млад возач
{{Palmares end}}
 
!2012
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20px|link=GeneralГенерален classificationпласман inна theЏиро Giro d'Italiaд’Италиа|alt=Pink jersey]] '''[[Џиро д’Италиа]]'''
|align="center" |–
|align="center" |[[Џиро д’Италиа 2012|26]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20px|link=GeneralГенерален classificationпласман inна theТур Tourде de FranceФранс|alt=Yellow jersey]] '''[[Тур де Франс]]'''
|align="center" |–
|align="center" |-
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20px|link=GeneralГенерален classificationпласман inна theВуелта Vueltaа a EspañaЕспања|alt=red jersey]] '''[[Вуелта а Еспања]]'''
|align="center" |[[Вуелта а Еспања 2011|64]]
|align="center" |
 
СО = се откажал
 
 
== Наводи ==
{{commons category}}
 
* [http://www.tanelkangert.com/ Официјална лична страница] {{et}}
* {{cycling archives|18731}}
* {{trapfriis|estonia.Kangert.htm}}
 
{{Возачи во Астана}}
 
<!-- Metadata: see [[Wikipedia:Persondata]] -->
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 2008]]
[[Категорија:Олимписки велосипедисти на Естонија]]
[[Категорија:Етапни победници на Тур де Свис]]
 
{{Естонија-велосипедист-никулец}}