Запад: Разлика помеѓу преработките

Додадени 58 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.3) (Робот: Додава vep:Päivlaskm)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Image:Compass Rose English West.svg|thumb|250px|right]]
'''Запад''' е правец во [[географија]]та и една од четирите [[страни на светот]]. Се наоѓа на спротивната страна од [[исток]] и на 90 степени од [[север]] и [[југ]]. Запад е спротивниот правец во кој земната топка се врти околу нејзината оска и генералната насока во која очигледно зајдува [[сонце]]то. Во [[навигација]]та со [[компас]], запад е означен со агол од однос 270°.