Аџарска Автономна Советска Социјалистичка Република: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(нс)
 
Нема опис на уредувањето
| ussr-end = 1990
| area-rank =
| area = 3000
| water =
| pop-rank =
| year_start = 1921
| year_end = 1991
| p1 = Abkhazian SSR
| flag_p1 =
| s1 = Abkhazia
| flag_s1 =
}}
 
'''Аџарска автономна советска социјалистичка република''' ([[грузиски]]: ''აჭარის ავტონომიური საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა'') била автономна република во [[Советскиот Сојуз]] во составот на [[Грузиска ССР]].
 
Републиката била основана во [[1921]] година.
 
Територијата на земјата опфаќала 3.000 квадратни километри, а бројот на населението било 385.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 177.000 кон 208.000 луѓе<ref>СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Данните са към 1 януари 1987 г. </ref>.
 
Таа била наследена од [[Аџарија]].