Галоромански јазици: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|mapcaption = Историското подрачје на развој на галороманските јазици.
}}
'''Галороманските јазици''' се гранка на [[романски јазици|романското јазично семејство]] во која влегува [[француски јазик|францускиот]] и другите [[оилски јазици|оилски наречја]], [[окситански јазик|окситанскиот]], [[каталонски јазик|каталонскиот]], [[франкопривансалски јазик|франкопривансалскиот]], [[галоиталски јазици|галоиталските]] говори<ref>G.B. Pellegrini, "Il cisalpino ed il retoromanzo, 1993". See also "The Dialects of Italy, edited by Maiden & Parry, 1997</ref> и други јазици ([[социолект]]и).
 
== Други можни класификации ==