Разлика помеѓу преработките на „Десеттобој“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава ml:ഡക്കാത്ത്‌ലോൺ)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''Десетобојот''' (наречен и '''декатлон''') е [[атлетика|атлетичкиатлетски]] повеќебој (десет дисциплини) за мажи воведен како атлетичка дисциплина во [[1884]] година во САД. На распоредот на [[Олимписки игри|Олимписките игри]] десетобојот првпат се најде во [[Стокхолм]] [[1912]].
 
Натпреварувањето во десетобојот се одржува два дена по следниов распоред:
Анонимен корисник