Хибернација: Разлика помеѓу преработките

Додадени 230 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница: хибернација или зимски сон е состојба на успорување на метаболизмоти ниска телесна температ...)
 
Нема опис на уредувањето
хибернација'''Хибернација''' или '''зимски сон''' е состојба на успорување на метаболизмоти[[Метаболизам|метаболизмот]] и ниска [[телесна температура]] кај одредени [[животни]] за време на зимата. Во хибернатори спаѓаат поголем број крзнени животни и мал број [[цицачи]]. На цицачите како мечката[[мечка]]та само малку им е снижена телесната температура се будат лесно и не се сметаат за вистински хибернатори. Повеќето хибернатори доека се активни складираат храна во засолништата (пр. [[верверичка]]) или резервни масти во телото (во [[Масно ткиво|масното ткиво]]). Тие можат да се разбутат повеќе пати за време на зимата. Ладнокрвните животни мораат да хибернираат таму каде што надворешната температура се спушта под точка на смрзнување. Еднакво на хибернација за време на лето е [[естивација]].
 
{{Био-никулец}}
 
[[Категорија:Екологија]]
[[Категорија:Физиологија]]
 
[[en:Hibernation]]
Анонимен корисник