Разлика помеѓу преработките на „Фламански јазик“

Одземени 406 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox language
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за |name=Фламански јазик
|nativename=Vlaams
|име=Фламански јазик
|изговорpronunciation=''фламс''
|изворноиме=Vlaams
|државиstates=[[Холандија]], [[Белгија]], [[Франција]], [[Германија]]
|изговор=''фламс''
|familycolor=Indo-European
|држави=[[Холандија]], [[Белгија]], [[Франција]], [[Германија]]
|сем1fam1=[[Германски јазици]]
|регион=
|сем2fam2=[[Индоевропски јазици|индоевропско]]
|зборувачи=
|азбукаscript=[[Фламанска азбука]]
|семејствобоја=Indo-European
|сем1=[[Германски јазици]]
|сем2=[[Индоевропски јазици|индоевропско]]
|азбука=[[Фламанска азбука]]
|ранк=
|нација=
|агенција=
|исчезнат=
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}
 
'''Фламанскиот јазик''' е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[Западни германски јазици|западногерманските јазици]]. Овој [[јазик]] се зборува во [[Холандија]] и [[Белгија]]. Самата [[Белгија]] е разделена на два дела, од кој во едниот- [[Фландрија]], се зборува фламански, а во другиот дел-[[Валонија]] се зборува на [[француски јазик]]. Иако во [[Белгија]] официјален јазик е [[француски јазик|францускиот]], сепак поголем број од населението зборуваат на фламански јазик. Оваа меѓусебна етничка омраза од страна на двете групи кои зборуваат два различни јазици продолжува до ден денес.