Разлика помеѓу преработките на „Михајло Маневски“

Додадени 979 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава bg:Михайло Маневски)
'''Михајло Маневски''' ([[Башино Село]], [[велешко]], {{роден на|26|декември|1937}}) е македонски правник. иЗа министервреме зана правдакомунизмот вобил [[Владачлен на МакедонијаИзвршниот совет на Собранието на СРМ (од 2008|седмата[[1986]] влададо [[1991]]), а по осамостојувањето на Македонија бил министер за правда од [[2006]] до [[2011]] година.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Михајло Маневски''' ([[Башино Село]], [[велешко]], {{роден на|26|декември|1937}}) е македонски правник и министер за правда во [[Влада на Македонија од 2008|седмата влада на Македонија]].
 
== Биографија ==
Маневски е роден во [[велешко]] [[Башино Село]] на [[26 декември]] [[1937]] година. Дипломирал на Правниот факултет во Скопје [[1960]] година. Во Јавното обвинителство на Република Македонија работи повеќе од 28 години.
 
Во Јавното обвинителство на Република Македонија работи повеќе од 28 години. Бил заменик околиски јавен обвинител во [[Штип]], јавен обвинител во Основното јавно обвинителство во [[Велес]], а од [[1966]] до [[1976]] година бил заменик на Окружниот јавен обвинител во [[Скопје]]. Од [[1976]] до [[1984]] година е заменик на јавниот обвинител на Република Македонија. Од 1984 до [[1986]] година бил претседател на Окружниот суд во Скопје. Во 1986 година е избран за член на Извршниот совет на Република Македонија и министер за правосудство и управа. Функцијата ја извршува до [[1991]] година. Од [[1994]] до [[2000]] година е советник во Владата, а во 2000 година е именуван за заменик на јавниот обвинител на Македонија.
 
Во 1986 година е избран за член на [[Извршен совет на Собранието на Македонија од 1986|Извршниот совет на Собранието на СРМ]] и министер за правосудство и управа.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/A3BE741752F943469204887F05039392.pdf Службен весник на Социјалистичка Република Македонија 18/1986, 2 стр.]</ref> Функцијата ја извршува до [[1991]] година.
Во 2002 година е избран за член на [[Државната комисија за спречување на корупцијата]], а во декември [[2005]] година е избран и за нејзин претседател. Маневски работел на подготвување на голем број законски и подзаконски акти од областа на правосудството, казненото право, финансискиот криминал и корупцијата и во работни тела за изготвување на амандмани на уставни одредби. Учествувал на повеќе меѓународни конференции за прашањата на организираниот криминал, особено финансискиот криминал и корупцијата. Во [[2003]] година ја издаде книгата Казнено правна заштита на јавните финансии - правни аспекти и практични искуства, а во [[2005]] година ја издаде втората книга Корупцијата во Република Македонија - Превентивни и казнени мерки за спречување. Објавил и повеќе научни трудови, во стручни списанија и билтени од областа на казненото право и финансискиот криминал и корупцијата.
 
Од [[1994]] до [[2000]] година е советник во Владата, а во 2000 година е именуван за заменик на јавниот обвинител на Македонија. Во 2002 година е избран за член на [[Државна комисија за спречување на корупцијата|Државната комисија за спречување на корупцијата]], а во декември [[2005]] година е избран и за нејзин претседател.
{{Македонија-политичар-никулец}}
 
По победата на [[ВМРО ДПМНЕ]] на [[Македонски парламентарни избори, 2006|изборите во 2006 година]], Маневски е избран за министер за правда во [[Влада на Македонија од 2006|владата на Никола Груевски]]. Во 2008 година е [[Влада на Македонија од 2008|реизбран на истата функција]], на која останува до 2011 година.
 
Во 2002 година е избран за член на [[Државната комисија за спречување на корупцијата]], а во декември [[2005]] година е избран и за нејзин претседател. Маневски работел на подготвување на голем број законски и подзаконски акти од областа на правосудството, казненото право, финансискиот криминал и корупцијата и во работни тела за изготвување на амандмани на уставни одредби. Учествувал на повеќе меѓународни конференции за прашањата на организираниот криминал, особено финансискиот криминал и корупцијата. Во [[2003]] година ја издаде книгата Казнено правна заштита на јавните финансии - правни аспекти и практични искуства, а во [[2005]] година ја издаде втората книга Корупцијата во Република Македонија - Превентивни и казнени мерки за спречување. Објавил и повеќе научни трудови, во стручни списанија и билтени од областа на казненото право и финансискиот криминал и корупцијата.
 
== Наводи ==
<references />
 
{{Состав на Владата на Македонија (2006)}}
6.343

уредувања