Разлика помеѓу преработките на „Федерико Гарсија Лорка“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
→‎Лорка како музичар: ситна поправка
(→‎Творештво: ситна поправка)
(→‎Лорка како музичар: ситна поправка)
== Лорка како музичар ==
 
Лорка уште како дете покажувал голем музички талент, а подоцно, со години студирал музика и сонувал да постане музичар, а истовремено бил пријател со [[Мануел де Фаља]]. Лорка ги собирал и забележувал народните песни кои често ги хармонизирал и обработувал и често ги изведувал на клавир и ги пеел. Поради својата музичка дарба, уште во текот на животот го нарекле "Андалузиски славеј".<ref>Tanasije Mladenović, "F.G. Lorka", во: Lorka, ''Pesme''. Beograd: Rad, 1964, 99-107.</ref>
 
 
== Наводи ==