Интегрално коло: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Интегралното коло се состои од куќиште, кое е од пластика или керамика, изводи со кои се поврзува на [[печатена плочка]] и полупроводнички елемент во средината на интегрираното коло, кој со изводите најчесто е поврзан со многу тенки златни проводници.
 
Бројот на [[извод]]иизводи зависи од типот на интегрираното коло т.е. од неговата намена и може да се каже дека тој број на изводи е стандарден за различни функции.
 
Постои цел спектар на интегрирани кола кои извршуваат различни функции, некои од нив се:
4.318

уредувања