Разлика помеѓу преработките на „NGC 1717“

Одземени 3.704 бајти ,  пред 8 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if +{{subst:#if)
(Automated import of articles)
 
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if +{{subst:#if))
|привиден сјај Ч=15,2
|површински сјај=13,6
|привидни димензии={{#if: 0,9|0,9' x|}} {{#if: 0,7|0,7'|{{#if: 0,9|?'|}}}}
|црвено поместување=
|оддалеченост=
|откривач=[[Вилијам Парсонс]]
|датум на откривање=[[15 јануари]] [[1849]]
|алтернативни ознаки=NGC 1709{{#if: MCG 0-13-54|,|}} MCG 0-13-54{{#if: CGCG 394-58|,|}} CGCG 394-58{{#if: NPM1G -00.0168|,|}} NPM1G -00.0168{{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}}
}}
'''NGC 1717''' е [[леќеста галаксија]] во соѕвездието [[Орион (соѕвездиое)|Орион]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
{{#if: NGC 1709|Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1717 се споменува и како NGC 1709{{#if: MCG 0-13-54|, MCG 0-13-54{{#if: CGCG 394-58|, CGCG 394-58{{#if: NPM1G -00.0168|, NPM1G -00.0168{{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, .|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|}}
 
== Откривање ==
{{#if: Вилијам Парсонс|Објектот е откриен на [[15 јануари]] [[1849]] година од страна на [[Вилијам Парсонс]]{{#if: рефлекторски телескоп|, со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 72 cm.|.}}|}}
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 1717 е од видот S0.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> {{#if: 14,2|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 14,2 mag{{#if: 15,2|, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag{{#if: 13,6|, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,6 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 15,2|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,2 mag{{#if: 13,6|, а [[Површински сјај|површинскиот сјај]] 13,6 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 13,6|[[Површински сјај|Површинскиот сјај]] на објектот изнесува 13,6 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|}}}}}} {{#if: 0,9|{{#if: 0,7|NGC 1717 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.|NGC 1717 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,9'.}}|{{#if: 0,7|NGC 1717 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,7'.}}|}}{{#if: 0,9|{{#if: 14,2|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 15,2|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 13,6|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|{{#if: 0,9|{{#if: 14,2|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 15,2|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 13,6|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|}}}}
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. {{#if: 4 h 58 m 44 s|Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 4 h 58 m 44 s{{#if: - 0° 28' 40"|, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, - 0° 28' 40".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>|.}}|{{#if: - 0° 28' 40"|Неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, изнесува - 0° 28' 40".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>}}|}} {{#if: 49|[[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 49°.|}}{{#if: 49|{{#if: 14,2|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 15,2|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 13,6|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 0,9|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}}}|}}
 
== Други поделби ==
Проучување на NGC 1717 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во [[Каталог на најважните галаксии|Каталогот на најважните галаксии]] (PGC), објектот се среќава со ознаката 16462. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 224; додека во [[Каталог на основни ѕвезди|Каталогот на основни ѕвезди]] (GSC) е групиран под бројот 4737. {{#if: 969|Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од [[Паломарска опсерваторија|Паломарската опсерваторија]] во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 969.|}}
 
== Поврзано ==
{{наводи}}
 
{{#if: Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)|== Користена литература ==
* Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)|}}
 
== Надворешни врски ==