Википедија:МФА за англиски јазик: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|-
! {{МФА|ʍ}}
| '''wh'''at<ref>Некои нагласоци, како [[Шкотски англиски јазик|шкотскиот англиски]] и голем дел од југот на САД; видете [[:en:Phonological history of English consonants#H-cluster reductions|''whine'' и ''wine'']] и [[безвучна усноуснено-венечна приближна согласка]]</ref>
|}
| valign="top" | <!-- EnglishАнглиски -->
{| class="wikitable"
! colspan="4"| МФА: Англиски [[самогласка|самогласки]]