Разлика помеѓу преработките на „Монровија“

Додадени 239 бајти ,  пред 9 години
с (r2.7.3) (Робот: Додава az:Monroviya)
Монровија е сместена на [[полуостров]], помеѓу [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]] и реката [[Месурадо]] и е главно пристаниште. Градот е скоро целосно опколен со реката [[Сент Пол (река)|Сент Пол]]. Монровија е најголемиот град во Либерија и е нејзин административен, комерцијален и финански центар.
 
== Надворешни врски ==
== Надворешна врска ==
 
* [http://www.fotopaises.com/fotos/Liberia/LR.html Фотографии од Монровија]
{{Главни градови во Африка}}
* [http://www.lib.berkeley.edu/EART/maps/monrovia.jpg Мапа на Монровија]
* [http://maps.msn.com/%28ya5nvm45susis3455czrd4za%29/map.aspx?lats1=6.3175&lons1=-10.779722&alts1=14&regn1=2 МСН Мапа на Монровија]
 
[[Категорија:Главни градови во Африка|Монровија]]