Разлика помеѓу преработките на „Меѓународна организација на трудот“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Менува yo:Àgbájọ Òṣìṣẹ́ Káríayé)
{{Infobox United Nations
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| name = Меѓународната организација на трудот
 
| image = Flag of ILO.svg
'''Меѓународната организација на трудот''' (МОТ) е специјализирана агенција на [[Обединети Нации|Обединетите Нации]] која се занимава со прашањата поврзани со трудовата проблематика. Нејзиното седиште е во [[Женева]]. Основана е во [[1919]] година и во периодот до [[Втората светска војна]] е агенција на [[Друштво на Народите|Друштвото на Народите]]. Во 1946 година МОТ станува прва специјализирана агенција на ОН. Во МОТ членуваат 179 земји од светот.
| image size = 150px
| caption =
| type = Агенција на ООН
| acronyms = МОТ
| head = Хуан Сомавиа
| status = активна
| established = 1919
| website = {{URL|http://www.ilo.org/}}
| headquarters = [[Женева]]
| parent =
| subsidiaries =
| footnotes =
}}
'''Меѓународната организација на трудот''' (МОТ) е специјализирана агенција на [[Обединети Нации|Обединетите Нации]] која се занимава со прашањата поврзани со трудовата проблематика.<ref>[http://www.ilo.org/decentwork ILO Decent Work Agenda]. Ilo.org. Retrieved on 2012-06-02.</ref> Нејзиното седиште е во [[Женева]]. Основана е во [[1919]] година и во периодот до [[Втората светска војна]] е агенција на [[Друштво на Народите|Друштвото на Народите]]. Во 1946 година МОТ станува прва специјализирана агенција на ОН. ВоОд 2012, во МОТ членуваат 179185 земји од светот.
 
МОТ се залага за зајакнување на [[работнички права|работничките права]], за подобрување на работните и животните услови на работниците, за создавање на нови работни места и за обезбедување пристап до информации и обука. Една од основните функции на МОТ е воспоставување на меѓународни стандарди на заштита на работничките права.
МОТ има трипартитен состав, односно негови членови се претставниците на државите, синдикатите и работодавците.
 
Добитник е на [[Нобелова награда за мир|Нобеловата награда за мир]] во [[1969]] година.<<ref>{{cite web
| title=The Nobel Peace Prize 1969
| work=Nobelprize.org
| url=http://nobelprize.org/peace/laureates/1969/labour-history.html
| accessdate=2006-07-05
}}</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.ilo.org.mk.mk.gd/ Меѓународната организација на трудот на македонски јазик]
* [http://www.mtsp.gov.mk/WBStorage/Files/ILO%20konvencii%20ratifikuvani%20od%20Makedonija.pdf Конвенции на Меѓународната организација на трудот кои ги има ратификувано Република Македонија]
 
 
{{Никулец}}