Давид Луис: Разлика помеѓу преработките

Додаден 311 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Давид Луиз Мореира Марино''' (роден {{роден на|22 Април |април|1987}}), познат како Давид Луиз, е бразилски [[фудбалер]] кој игра за [[Челзи]] во [[ФА Премиер Лига]]та.Игра како централен дефанзивец, тој исто така може да игра и како лев бек.Тој неговата сениорска кариера ја започна во Виториа, па потоа на 19 години заигра во дресот на [[ФК Бенфика]], завршувајќи четири не целосни сезони.Луиз се приклучи во [[Челзи]] во [[Јануари]] [[2011]], освојувајќи ги [[УЕФА Лига на шампиони]]те и [[ФА Куп]]от.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Луиз}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Бразилски фудбалери]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Бенфика]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Челзи]]
 
[[ar:دافيد لويز]]