Разлика помеѓу преработките на „Премиер на Република Грција“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(Андонис Самарас)
с
'''Премиерот на Грција''' ([[грчки]]: ''Πρωθυπουργός της Ελλάδος''), или официјално премиер на Република Грција ([[грчки]]: ''Πρωθυπουργός της Ελληνικής Δημοκρατίας''), стои на чело на [[влада на Република Грција|Владата на Република Грција]].
 
Моментален премиер на Република Грција е [[ЛукасАндонис ПападимосСамарас]]. Службеното седиште на Премиерот (но не и негово место на живеење) е ''Maximou Mansion'' во центарот на Атина.
 
[[Категорија:Премиери на Грција| ]]
1.270

уредувања