Разлика помеѓу преработките на „Света Луција“

Одземен 81 бајт ,  пред 8 години
== Административна поделба ==
{{Main|Административна поделба на Света Луција}}
[[Податотека:Santa lucia Quarters numbered English.png|thumb|right|Квартери{{Карта на Света Луција]]}}
Света Луција е поделена на 11 [[Квартери на Света Луција|квартери]] или секции, кои некогаш биле нарекувани области за време на британското контролирање. Тие се:
 
Света Луција е поделена на 11 [[Квартери на Света Луција|квартери]] или секции, кои некогаш биле нарекувани области за време на британското контролирање. Тие се:
# [[Анс ла Рај (кварт)|Анс ла Рај]]
# [[Кастри (кварт)|Кастри]]