Фудбал: Разлика помеѓу преработките

Додадени 408 бајти ,  пред 10 години
с
с (r2.7.2) (Робот: Менува gn:Vakapipopo (Jetepyso))
- '''пенал'''. Ударот се исполнува од специјално определена точка во казнениот простор, кој се наоѓа на 11 метри од голманот. По време на изполнувањето, сите натпреварувачи без голманот и оној кој ќе го изведе казнениот удар треба да се наоѓаат надвор од казнетиот простор. Голманот е застанат на гол линијата. Пеналот се изведува со даден цигнал од судијата.
 
{{double image|right|Yellow card.svg|55|Red card.svg|55|Играчите се казнети со жолт картон, и исклучени од игра со црвен картон. Овие бои биле прв пат биле претсавени на [[Светско првенство во фудбал 1970|Светското првенство 1970]] и од тогаш се користат.}}
 
- '''жолт картон''' обично се дава на играчите кои ги прекршиле некои од следните правила на фудбалот:
[[Податотека:Verwarnung im Fussball-RB Salzburg-18-09-2005.jpg|мини|десно|150п|Доделување жолт картон.]]