Илјада деветстотини осумдесет и четврта: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (1984 (книга) преместена како 1984 (роман))
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Book
'''Илјада деветстотини осумдесет и четврта''', печатена и како '''1984''' ([[англиски]]:''Nineteen Eighty-Four'' и ''1984'') е [[роман]] напишан од англискиот писател [[Џорџ Орвел]], објавен во [[1949]]. Романот дава слика на замислената иднина и го опишува животот на [[Винстон Смит]], во хипотетичката иднина, во 1984 година. Станува збор за [[дистопија|дистописки]] роман, во кој се опишува светското уредување во иднината. Имено, дејството се одвива во денешна [[Англија]] (во книгата дел од Океанија) за време на диктатурата на „паријата“ на „[[Големиот брат]]“.
| name = Илјада деветстотини осумдесет и четврта
| title_orig = ''Nineteen Eighty-Four (1984)''
| translator =
| image = [[Слика:1984first.jpg|200п]]
| image_caption = Корица на првото британско издание
| author = [[Џорџ Орвел]]
| cover_artist =
| country = [[Англија]]
| language = [[Англиски јазик|англиски]]
| series =
| genre = [[Дистописки роман|Дистописко]]-[[политички роман]]
| publisher = [[Secker and Warburg]], [[Лондон]]
| release_date = [[8 јуни]], [[1949]]
| media_type =
| pages = 326 стр. (оригинална верзија)
| isbn = ISBN 0-452-28423-6
}}
'''Илјада деветстотини осумдесет и четврта''', печатена и како '''1984''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Nineteen Eighty-Four''), насловена и како '''1984'')' е [[роман]] напишан од [[Англија|англискиот]] писател [[Џорџ Орвел]], објавен во [[1949]]. Романот дава слика на замислената иднина и го опишува животот на [[Винстон Смит]], во хипотетичката иднина, во [[1984]] година. Станува збор за [[дистопија|дистописки]] роман, во кој се опишува светското уредување во иднината. Имено, дејството се одвива во денешна [[Англија]] (во книгата дел од [[Океанија]]) за време на диктатурата на „паријата“ на „[[Големиот брат]]“.
 
Романот станал многу познат и некој терминиизрази се користат во говорот дури и денес. На пример, познатиот израз „Големиот брат те гледа“ влече корени токму од овој роман.
 
 
{{Роман-никулец}}
 
[[Категорија:Дистописки романи]]
[[Категорија:Политички романи]]
[[Категорија:Научнофантастички романи]]
[[Категорија:Романи на Џорџ Орвел]]
 
{{Link FA|he}}
[[ar:1984 (رواية)]]
[[bs:1984 (roman)]]
[[de:1984 (Roman)]]
[[el:1984 (βιβλίο)]]
[[en:Nineteen Eighty-Four]]
[[es:1984 (novela)]]
[[eo:1984 (romano)]]