Куглање на девет кегли: Разлика помеѓу преработките

с
[проверена преработка][проверена преработка]
 
=== Куглањето денес ===
Во моментов во Македонија постојат три активни кугларници каде тренираат нешто повеќе од стотина регистрирани играчи. Од нив само десетина се девојки. Сите играчи се групирани во неколку клубови кои активно се натпреваруваат во првата македонска лига. Најуспешен клуб во самостојна Македонија е Вардар, а моментален шампион е Макпетрол веќе седмадеветта година по ред. Сите екипи кои се натпреваруваат во МКЛ се:<br />
* 18 август Адинг <br />
* ГТЦ <br />
* Инекс Дрим<br />
* Макпетрол<br />
* Молика<br />
* Окта<br />
* Пелистер<br />
* Работнички<br />
* Тутунски комбинат Скопје<br />
* Борис Трајковски (Жени)<br />
Женска лига во Македонија не постои повеќе од една деценија. <br />
<br />
Во поединечна конкуренција, секоја година Македонија одбира државен првак. Актуелен државен првак е Димитар'''Владимир ДимитровскиДаниловски''', играч на Макпетрол„ГТЦ Скопје“, а кај девојките, Данче'''Мери ГијевскаЈанева''' од Работничкиекипата на „Борис Трајковски“ (во моментот кога стана првак, сега настапува за новоформираната екипа „Борис Трајковски“).
 
== Надоврешни врски ==
16

уредувања