Давид Луис: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.2+) (Робот: Додава en:David Luiz
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Додава en:David Luiz)
 
'''Давид Луиз Мореира Марино''' (роден 22 Април 1987), познат како Давид Луиз, е бразилски [[фудбалер]] кој игра за [[Челзи]] во премиер лигата.Игра како централен дефанзивец, тој исто така може да игра и како лев бек.Тој неговата сениорска кариера ја започна во Виториа, па потоа на 19 години заигра во дресот на [[ФК Бенфика]], завршувајќи четири не целосни сезони.Луиз се приклучи во [[Челзи]] во [[Јануари]] [[2011]], освојувајќи ги [[УЕФА Лига на шампиони]]те и [[ФА Куп]]от.
 
 
 
[[ar:دافيد لويز]]
[[de:David Luiz]]
[[et:David Luiz]]
[[esen:David Luiz]]
[[es:David Luiz]]
[[fa:دیوید لوییز]]
127.306

уредувања