Давид Луис: Разлика помеѓу преработките

Додадени 9 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Давид Луиз Мореира Марино''' (роден 22 Април 1987), познат како Давид Луиз, е бразилски [[фудбалер]] кој игра за [[Челзи]] во премиер лигата.Игра како централен дефанзивец, тој исто така може да игра и како лев бек.Тој неговата сениорска кариера ја започна во Виториа, па потоа на 19 години заигра во дресот на [[ФК Бенфика]], завршувајќи четири не целосни сезони.Луиз се приклучи во [[Челзи]] во [[Јануари]] [[2011]], освојувајќи ги Лигата[[УЕФА Лига на шампионитешампиони]]те и [[ФА Куп]]от.