Разлика помеѓу преработките на „Самара“

Додадени 18 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава xmf:სამარა; козметички промени
с (Робот: Додава az:Samara)
с (r2.7.3) (Робот: Додава xmf:სამარა; козметички промени)
| етнички групи =
}}
'''Самара''' ([[руски јазик|руски]]: ''Самара'') е град во југоисточниот дел на европска [[Русија]], центар на [[Самарска област]]. Покрај него минува [[река|реката]]та [[Волга]], а населението на градот е 1 139 000 жители според пописот на населението од [[2007]]. Од [[1935]] до [[1991]] градот се нарекувал ''Куибишев'' по името на советскиот политичар [[Валериан Куибишев]].
 
 
[[hu:Szamara]]
[[mr:समारा, रशिया]]
[[xmf:სამარა]]
[[arz:سمارا]]
[[na:Samara]]