Разлика помеѓу преработките на „Разговор со корисник:Kekev“

(→‎Преводи: ново заглавие)
 
Здраво. Те молам внимавај кога преведуваш од англиски, особено со буквални преводи и со зборови кои звучат како да значат едно (затоа што има сличен збор и на македонски), а значат нешто сосем друго (т.н. лажни пријатели ([[:en:False friend|faux amis]])), како на пример public (јавност)/публика, character (со значење лик или знак)/карактер, populous (населен)/популарен (како што имаш напишано на статијата за [http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0&diff=2597837&oldid=2555966 Пенсилванија], итн. Ако ти треба некогаш нешто, слободно обрати се кај мене. ;) Поздрав. —<font color="black">[[User:INkubusse|iNkubusse]]</font><sup>[[User talk:INkubusse|<i> A?</i>]]</sup> 17:47, 14 јули 2012 (CEST)
 
== Пенсилванија ==
{| class="messagebox standard-talk"
|-
|[[Податотека:Cscr-featured.svg|50п]]
|Статијата '''[[Пенсилванија]]''', која Вие ја проширивте и предложивте, го доби статусот „'''[[Портал:Избрана содржина|избрана статија]]'''“. Ве повикувам да напишете некоја друга статија, а доколку веќе знаете некоја постоечка која ги задоволува критериумите, слободно предложете ја.
|}
Со мало задоцнување, бидејќи веќе е на главната страница. Во секој случај, одлична работа!--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 18:00, 14 јули 2012 (CEST)