Пенсилванија: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
(популарни -> населени (буквален превод од англиски, populous))
сНема опис на уредувањето
== Географија ==
[[Податотека:Окрузи во Пенсилванија.gif|мини|350п|Листа на окрузи во Пенсилванија.]]
Должината на Пенсилванија изнесува 274км274 км, а широчината 455 км.<ref name=pageo>{{цитирана веб страница|url=http://www.netstate.com/states/geography/pa_geography.htm |title=Pennsylvania geography |publisher=Netstate.com |accessdate=25 јули, 2012}}</ref> Од вкупно 119,282км282 км², 116,075км075 км² се земјена површина, 1,269км269 км² се внатрешни водени подрачја, а 1,940км940 км² е водената површина на езерото [[Ири]]. Таа е [[Список на држави и територии на САД според површина|33. најголема]] држава во САД.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.timetemperature.com/tzus/pennsylvania_time_zone.shtml |title=Pennsylvania Time Zone |publisher=Timetemperature.com |accessdate=24 јули, 2012}}</ref> Пенсилванија има 82км<ref name="Cr.nps.gov">{{цитирана веб страница|url=http://www.cr.nps.gov/history/online_books/shore/shore8.htm |title=National Parks Service: Our Fourth Shore |publisher=Cr.nps.gov |date=December 22, 2003 |accessdate=25 јули, 2012}}</ref> долго крајбрежје при езерото Ири и 92км<ref name="Coastalmanagement.noaa.gov"/> долго крајбрежје по реката Делавер.
 
Границите на држава ги сочинуваат [[Масон-Диксонова линија|Масон-Диксоновата линија]] (39° 43' С) на југ, реката Делавер на исток, 80° 31' З на запад и [[42-ри северен напоредник|42° С]] на север со исклучок на кратки сегменти на западниот крај каде триаголник се протега северно до езерото Ири. Пенсилванија се граничи со шест држави: [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]] на север, [[Њу Џерси]] на исток, [[Делавер]] и [[Мериленд]] на југо-исток, [[Западна Вирџинија]] на југо-запад и [[Охајо]] на запад. Исто така, Пенсилванија дели водена граница со Канада. Од оригиналните [[тринаесет колонии]], Пенсилванија е единствената држава која нема граница на [[Атлантски Океан|Атланскиот океан]].
[[Податотека:National-atlas-pennsylvania.png|мини|десно|320п|Карта на Пенсилванија на која се прикажани поголемите градови и патишта]]
Меѓу поголемите градови во оваа држава се: Филаделфија, Јорк, [[Ридинг, Пенсилванија|Ридинг]] и [[Ланчестер, Пенсилванија|Ланчестер]] на југо-исток, Питсбург на југо-запад, трите града Алентаун, [[Бетлеем, Пенсилванија|Бетлеем]] и [[Истон, Пенсилванија|Истон]] во централен исток (познат и како Лехај Валеи), трите града [[Скрентон, Пенсилванија|Скрентон]], [[Вилксбар, Пенсилванија|Вилксбар]] и [[Хезлтон, Пенсилванија|Хезлтон]] на северо-исток и Ири на северо-запад. [[Вилијамспорт, Пенсилванија|Вилијамспорт]] служи како „центар“ на северо-централниот регион, а главен град на државата е Харисбург.
2.148

уредувања