Пенсилванија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 10 години
популарни -> населени (буквален превод од англиски, populous)
с (r2.7.3) (Робот: Додава stq:Pensilvanien; козметички промени)
(популарни -> населени (буквален превод од англиски, populous))
'''Пенсилванија''', официјално позната како '''Заедница на Пенсилванија''' ([[англ.]] ''Commonwealth of Pennsylvania''), е сојузна држава во [[САД]] која е сместена на североисточниот и централно-атланскиот регион на соединетите држави и регионот на [[големите езера]]. Државата се граничи со [[Делавер]] на југо-исток, [[Мериленд]] на југ, [[Западна Вирџинија]] на југо-запад, [[Охајо]] на запад, [[Онтарио]], [[Канада]], на северо-запад, [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]] на север и [[Њу Џерси]] на исток.
 
[[Список на држави и територии на САД според површина|Според површина]], Пенсилванија се наоѓа на 33. место во САД, [[Список на сојузни држави и територии на САД по број на жители|според бројот на жители]] на шестото и [[Список на држави и територии на САД според густина на население|според густина]] на население на 9. место меѓу 50 сојузни држави. Четирите најпопуларнинајнаселени градови во државата се [[Филаделфија]], [[Питсбург (Пенсилванија)|Питсбург]], [[Алентаун, Пенсилванија|Алентаун]] и [[Ири, Пенсилванија|Ири]]. Главниот град на државата е [[Харисбург (Пенсилванија)|Харисбург]].
 
Пенсилванија има брег долг 82 км при езерото [[Ири]] и 92 км при реката [[Делавер (река)|Делавер]].<ref name="Coastalmanagement.noaa.gov">{{цитирана веб страница|url=http://coastalmanagement.noaa.gov/mystate/pa.html |title=NOAA Office of Ocean and Coastal Resources |publisher=Coastalmanagement.noaa.gov |accessdate=25 јуни, 2012}}</ref> По пописот од 2010 државата се најде меѓу оние со најголем број европскоамерикански жители и голем број на [[Афроамериканци]].
Има многу тимови низ државата кои се во послабите лиги, а неколку од нив се поврзани или со „Phillies“ или, пак, со „Pirates“. Во 2008, „Phillies“ го преселиле нивниот ААА-левел тим, „Lehigh Valley IronPigs“ од [[Отава]], [[Онтарио]], во [[Канада]], на ново конструиран стадион – „Coca-Cola Park“ во Алентаун. „Lehigh Valley“ е јадрото на фановите и за „Phillies“ и за „Philadelphia Eagles“, кои своите пред сезонски обуки ги одржуваат на терените на универзитетот во Лихај. Според тоа, се очекува „Lehigh Valley IronPigs“ (именувани по елементот кој се користи како инструментален дел во конструкцијата на железото кое е голем составен дел од локалната економија во последните неколку декади) да се покаже популарен пред публиката во Алентаун и фановите на „Lehigh Valley Phillies“.
[[Податотека:Cokepark allentown.jpg|мини|десно|230п|„Coca-Cola Park“ во Алентаун, дом на „Lehigh Valley IronPigs“]]
Рагбито на колеџ е многу популаренопопуларно во Пенсилванија. Тренерот Џо Патерно го предводел тимот „Penn State University Nittany Lions“ во времето кога тој се изборил на два национални шампионата (1982 и 1986), како и пет безпоразителни сезони (1968, 1969, 1973 и 1994). На 22 јануари, 2012, [[Џо Патерно]] починал од [[Рак (болест)|рак]] на [[Бел дроб|белите дробови]]. „Penn State“ сега имаат нов тренер, Бил Обрајан, кој претходно бил на функцијата офанзивен координатор на „New England Patriots“. Игрите кои „Penn State“ ги игра на домашен терен се одржуваат на вториот по големина терен во САД, стадионот „Beaver“ со 107.282 седишта. Покрај овој клуб, „University of Pittsburgh Panthers“ освоиле девет национални шампионати (1915, 1916, 1917, 1929, 1931, 1934, 1936, 1937 и 1976) и изиграле осум непоразителни сезони (1904, 1910, 1915, 1916, 1917, 1920, 1937 и 1976).<ref>{{cite journal|url=http://graphics.fansonly.com/photos/schools/pitt/sports/m-footbl/auto_pdf/06guide-pantherhistory.pdf |title=Историја на „Panther“ – „Pitt Football“ - 2006 |accessdate=25 јуни, 2012}}</ref> „Pittsburgh Panthers“ ги игра своите домашни натпревани на „Neinz Field“, стадион кој го дели со „Pittsburgh Steelers“. Меѓу другите колеџи во Пенсилванија кои го имаат освоено националниот шампионат се „Lafayettle College“ (1896), „Villanova University“ (2009) и „University of Pennsylvania“ (1895, 1897, 1904 и 1908).<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.cfbdatawarehouse.com/data/national_championships/nchamps_team.php |title=„Recognized National Championships by Team“ |publisher=Cfbdatawarehouse.com |accessdate=25 јуни, 2012}}</ref>
 
[[Кошарка]]та на колеџите е, исто така, популарна во државата, а особено во во Филаделфија каде што пет универзитети колективно ја сочинуваат „Големата петорка“ и имаат богата традиција во првата кошаркарска дивизија „NCAA“. Националната титула во кошрката на колеџ ја имаат освоено следниве универзитети од Пенсилванија: „La Salle University“ (1954), „Temple University“ (1938), „University of Pennsylvania“ (1920 и 1921), „University of Pittsburgh (1928 и 1930)“ и „Villanova University“ (1985).