Александриска библиотека: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава lt:Aleksandrijos biblioteka)
Нема опис на уредувањето
 
Општо се смета дека билбиотеката била оформена на почетокот на [[III век п.н.е.]], и дека е отворена за време на владеењето на [[Птоломеј I Сотер]], или за време на неговиот син [[македон]]скиот крал на Египет [[Птоломеј II Филаделф|Птоломеј II]]. [[Плутарх]] (46-120 година наша ера) запишал дека Цезар случајно ја запалил библиотеката за време на неговата посета на Александрија, во 48 година п.н.е. Како и да е, оваа верзија не е потврдена. Се смета дека библиотеката или некои нејзини делови се уништувани неколкупати, но до денешен ден деталите за овие уништувања ги немаме или пак се контроверзни..
 
 
 
== Наводи ==
[[Категорија:Библиотеки]]
[[Категорија:Историја на Александрија]]
[[Категорија:Образование на Александрија]]
 
{{Link FA|eo}}