Разлика помеѓу преработките на „Борка Талески“

Додадени 1.666 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (ситна поправка)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за личност
| име = Борка Талески
| портрет =
| px =
| опис =
| родено-име =
| роден-дата = 19 јули 1921
| роден-место = [[Прилеп]]
| починал-дата = 2 март 1942
| починал-место = [[Плетвар]], [[Прилеп]]ско
| починал-причина =
| националност =
| наставка = <!-- ова е наставка за полињата „Роден“ и „Починал“. ако
го нема ова поле, ништо нема да се смени -->
| наставка1 = <!-- ова е наставка само за полето „Роден“ -->
| наставка2 = <!-- ова е наставка само за полето „Починал“ -->
| познат = <!-- овде треба да стои по што е позната личноста. пр. „по улогата во Бетмен“ -->
| занимање =
| сопружник =
| татко =
| мајка =
| родители =
| роднини =
| деца =
| lbl1 = <!-- Додатно поле 1 -->
| data1 = <!-- Податок за додатното поле 1 -->
| lbl2 =
| data2 =
| lbl3 =
| data3 =
| lbl4 =
| data4 =
| lbl5 =
| data5 =
| lbl-style = <!-- Стил на додатните полиња -->
}}
'''[[Борка Талески]]''' ({{роден на|19|јули|1921}} - {{починал на|2|март|1942}} {{починал во|Плетвар|Прилепско}}) е народен херој на [[Македонија]].