Разлика помеѓу преработките на „Света Луција“

Одземени 42 бајти ,  пред 8 години
с (r2.7.3) (Робот: Менува sq:Shën Luçia)
Света Луција е поделена на 11 [[Квартери на Света Луција|квартери]] или секции, кои некогаш биле нарекувани области за време на британското контролирање. Тие се:
 
# [[Анс ла Рај (квартеркварт)|Анс ла ВуаРај]]
# [[Кастри (квартеркварт)|Кастри]]
# [[Шоасел (квартеркварт)|ШоазелШоасел]]
# [[Дофин (квартеркварт)|ДофинДофен]]
# [[ДенериДенеру (квартеркварт)|Денери]]
# [[Грос ИјлетАјлет (квартеркварт)|Грос ИјлетАјлет]]
# [[Лабори (квартеркварт)|Лабори]]
# [[Микуд (квартеркварт)|Микуд]]
# [[Праслин (квартеркварт)|Праслин]]
# [[Суфриер (квартеркварт)|Суфриер]]
# [[ВоВјо ФортФор (квартеркварт)|ВоВјо Форт]]
 
== Население, јазик и религија ==