Разлика помеѓу преработките на „Српскохрватска граматика“

нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Граматики на јазици (со користење на HotCat))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Граматиката на [[српскиотсрпскохрватскиот јазик]]''' (т.е. на хрватскиот, српскиот, босанскиот и црногорскиот јазик) е карактеристична по тоа што нема членови за [[именки]], именките имаат седум [[падеж]]и и има сожени [[Граматичко време|граматички времиња]]. Именките имаат три [[Граматички род|рода]] и два [[Граматички број|броја]]. Придавките во српскиот јазик можат да се степенуваат на три начина: [[позитив]], [[компаратив]] и [[суперлатив]].
 
== Именки ==
|}
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Граматика на хрватскиотСрпскохрватски јазик]]
* [[Граматика на српскохрватскиСрпски јазик]]
* [[Хрватски јазик]]
* [[Босански јазик]]
* [[Црногорски јазик]]
 
[[Категорија:Српски јазик]]