Разлика помеѓу преработките на „Ентре Риос (покраина)“

с
ситна поправка
с (r2.7.1) (Робот: Додава simple:Entre Ríos Province)
с (ситна поправка)
|iso3166_2=E
}}
'''Ентре Риос''' (Entre Ríos) е еднаодедна од провинциите на [[Аргентина]], лоцирана во регионот [[Месопотамија (Аргентина)|Месопотамија]] во североисточниот дел на земјата. Се граничи со провинциите [[Буенос Аирес (провинција)|Буенос Аирес]] (југ), [[Кориентес (провинција)|Кориентес]] (север) и [[Санта Фе (провинција)|Санта Фе]] (запад), и [[Уругвај]] на исток.
 
Главен град е [[Парана (град)|Парана]] (250,000 жители), и лежи на истоимената река [[Парана (река)|Парана]].