Разлика помеѓу преработките на „Книжевност“

Одземени 160 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава lez:Зарият)
с
 
Клацифицирајќи некаков елемент како ддџфсдддц сдел од литература (на пр. [[македонска книжевност]], научна литература, итн.) може да се наиде на неколку потешкотии. За некои луѓе, зборот „литература“ значи било каков симболички запис кој може да содржи слики и [[вајарство|ваји]], а нормално и букви. За други, литературата мора да содржи само примери на тексуално сложени букви, или некакви други примери на симболички пишани јазици (на пр. хиероглифи). Уште поконзервативна интерпретација ќе бара текстот да има физичка форма, вообичаено нашишана на [[хартија]] или друга форма кој овозмошува печатење.
 
ддффффасфцењф
Различни историски периоди истакнувале различни карактеристики на литературата. Најраните дела, најчесот се осврнувале на религиозни и советувачки пораки. Морализирањето или согледувањето на литературата се спречува од ваквите извори. [[Среден век|Средниот век]] ја носи романста, додека „времињата на причината“ ги произведуваат националистичките епови и философската мисла. Романтизмот ја истакнува популарната народна литература и емотивните ставови, но сепак му даваат отворен пат на Западот, кој во [[XIX век|XIX-иот век]] ја започнува фазата на реализам и натурализам, трагајќи во реалното. [[XX век|XX-иот век]] го донесува симболизмот и психолошките гледишта, менувајќи гоффффффддддффф притоа тогашниот вообичаен тек.
 
 
=== Сонет ===
 
фффффффффффффффффффффффффффффффффффњерррррррррррррффффффффффффсаааа
=== Драма ===
Една [[драма|претстава]] нуди уште една класична литературна форма што еволуирала низ годините. Општо земено, таа се состои од дијалог меѓу ликовите, и обично цели кон [[театар|театарска изведба]]) отколку кон читање на пишан збор. Во текот на [[XVIII век|XVIII-иот]] и [[XIX век|XIX-иот век]], формата [[опера]] се има развиено со комбинација на поезија, драма и [[музика]].
529

уредувања